021-88802213-88944100-88944152

برترین‌های «هزار صدای موسیقی سنتی» معرفی شدند

1000 seda l

اخبار

برترین‌های «هزار صدای موسیقی سنتی» معرفی شدند

ارسال شده توسط kiyomars

برترین‌های «هزار صدای موسیقی سنتی» معرفی شدند

تاريخ تنظيم: دوشنبه 31 فروردین ماه 1394

خوانندگان برتر دور نهایی «هزار صدای موسیقی» ویژه موسیقی سنتی، شنبه ۲۹ فروردین ماه با حضور تعدادی از پیشکسوتان موسیقی ایرانی در فرهنگسرای نیاوران معرفی شدند.

به گزارش خبرگزاری مهر، در این برنامه که با حضور هادی منتظری، حمیدرضا نوربخش، مهران مهرنیا، محمد هاشم احمدوند، پرواز همای، حمید اسفندیاری، حسین مجیدیان، ابراهیم اسماعیلی، رحمت شاکری، یلدا یزدانی، علی اکبر رفوگران و جمعی دیگر از هنرمندان برگزار شد، ۵ گروه منتخب از برنامه های قبل «هزار صدا» به نام های آوای تذرو، دلنوازان، سخن عشق، قاصدک و گروه واحه با یکدیگر به رقابت پرداختند که مورد توجه داوارن و علاقمندان در سالن قرار گرفت.

در پایان این برنامه و بر اساس رای هیات داوران علیرضا جعفرزاده و سیدشهاب روحانی ماسوله به عنوان خوانندگان برتر هزارصدای موسیقی سنتی انتخاب شدند. پارسا جعفری تار، آرمین عمرانی پیانو، محمداحمدوند تار، محمدحسين عباسی سنتور و نوید عرب سنتور به عنوان نوازندگان برتر و گروه های دلنوازان، آوای تذرو و واحه نیز به عنوان گروه های برتر برگزیده شدند.

نادر گلچین خواننده و داور و کارشناس آخرین برنامه هزار صدا در صحبت هایی درباره آثار ارائه شده توسط گروه های منتخب موسیقی در این برنامه گفت: اجراهای متفاوتی از موسیقی قدیم و معاصر ایرانی را دیدیم و شنیدیم. مهم نیست شما چه نوع موسیقی را ارائه می دهید و یا در کارتان از چه نوع اشعاری استفاده می کنید بلکه مهم ارائه موسیقی به شکلی مطلوب و خوب است.قدرت صدا و تونالیته همراه با ادا شدن کامل کلمات در آواز در کنار زمان بندی متناسب می تواند اثری قابل قبول را برای مخاطب بوجود بیاورد  خواننده باید سبک خودش را در موسیقی اجرا کند.

برنامه هزار صدای موسیقی سنتی

سیدعباس سجادی داور و کارشناس شعر و  همچنین مدیر بنیاد آفرینش های هنری نیاوران نیز در سخنانی تلاش های گروه های موسیقی برای ارائه آثارشان در فینال برنامه «هزار صدای موسیقی»  را بسیار خوب دانست و گفت: خواننده باید به وزن شعر تسلط کافی داشته باشد و دریافت درستی از معنی و مفهوم آن داشته باشد. انتخاب شعر نیز برای دستگاه بسیار مهم است. باید حال و هوای دستگاه و یا آواز مربوطه با مفهومی که شعر می خواهد برساند در یک راستا باشد. در کنار همه اینها باید سعی شود از اشعار کمتر استفاده شده و شعر شعرای معاصر در آوازها استفاده نمود.

میلاد کیایی کارشناس موسیقی نیز در بخش دیگری از این برنامه اظهار داشت: هماهنگی نوازندگان در گروه بسیار مهم است. همچنین نوازنده باید در بخش های ابتدایی و انتهایی قطعات اجرای خوب و دقیقی داشته باشد. خواننده باید شعرها را حفظ کند و بر متن شعر تسلط داشته باشد. با این وجود باید بگویم شاهد اجراهای بسیار خوب و موفقی بودیم و امیدوارم این هنرمندان جوان آینده درخشانی داشته باشند.

برنامه موسیقی سنتی هزار صدا در سال جدید هم ادامه پیدا خواهد کرد همچنین بخش نهایی برنامه «هزار صدای پاپ» برای انتخاب بهترین‌ها تا پایان اردیبهشت ماه در فرهنگسرای نیاوران برگزار می شود.

نوشته شده توسط kiyomars

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *